Asansörler

Ağır Yük Asansörleri

Yükleri bir yapının bir katından ötekine veya yüksek yerlere çıkarıp indiren, elektrikle işleyen araca Asansör denir.
Asansör yükleri , alçak veya yüksek yerlere dikine indirip çıkarmaya yarayan ve bir platformdan meydana gelen makine düzenidir.
Çok eski çağlarda bile insanlar ağır yükleri kaldırmak için makinelerden yararlanma yoluna gitmişlerdir. Romalı Mimar Vitarius’un M.Ö. 26’da yazdığı eserden anlaşıldığına göre, milattan 236 yıl önce Roma’da yük kaldırmak için bir takım makinalardan yararlanılmaktaydı. Bunun gibi Roma İmparatorlarının saraylarında da iner çıkar dolaba benzer yapılar vardı.
On sekizinci yüzyılda, Velayer adında bir Fransız mimarı, “ Uçan Mobilya ” adını verdiği bir aracı insanların istifadesine sundu. Bu araç bir karşı ağırlık vasıtasıyle dengede tutulmaktaydı. Hareket etmesi için de bir kölenin veya uşağın kolu çekmesi gerekiyordu. Edoux adında bir Fransız mühendisi de 1867’de yeni tür bir kaldırma makinası yaptı ve buna “ asansör ” adını verdi.
Asansör, gayelerine ve kullanılış biçimlerine göre yük ve insan asansörleri; hidrolik, el, hidro Elektrik ve elektrik asansörleri gibi çeşitlere ayrılır


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cor6cocomtr/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279